2016-2017 Sezonu Kural Kitabı

Bu kural kitabını hazırlayan NCAA Amerikan Futbolu Kural Komitesi 1916 yılında ilk kez yayınlanarak günümüze kadar birçok kez güncellenen “Amerikan Futbolu Yasası” (Football Code) ile gurur duymaktadır. Bu kılavuz koçlar, oyuncular, hakemler ve idareciler arasında ortaklaşa kabul edilmiş bir uyumun sağlanmasını ve böylece tüm karşılaşmaların dürüst ve sportmence geçmesini amaçlamaktadır. Dikkat edilmelidir ki bu Yasa, etik olmayan uygulamalara vurgu yapmaktadır: “Kaskın saldırı amaçlı kullanılması. Kask, oyuncuyu korumak içindir.” ve “oyuncular ve koçlar, savunmasız rakibi hedef alma ve savunmasız rakiple temas kurma ve/veya bu ilk teması kask ile başlatmaktan kaçınmalı ve birbirlerini engellemelidir.”. Türkiye’de amerikan futbolu camiası içinde olan herkes bu sporun, centilmen, dürüst, spor etiğine uygun bir şekilde oynanması, camiamızın ülkemizde ve dünyada en iyi şekilde temsil edilmesi ve tanıtılması konularında eşit miktarda sorumluluk sahibidir.

2016 ve 2017 sezonları için çok sayıda yazınsal değişiklik yapılmıştır. Tüm değişiklikler anlaşılırlığı artırmak ve kavramları basitleştirmek için yapılmıştır.

Sol sütundaki rakam ve harfler sırasıyla kural, bölüm ve madde numaralarını gösterir. Son değişiklikler, değişiklik bir bölümün tümden silinmesi şeklinde yapılmamışsa gölgeli olarak (2016-2017 mavi) gösterilir.

2016 ve 2017 İçin Önemli Kural Değişikliklerini de içeren 2016-2017 Kural Kitabı Yrd.Doç.Dr. Onur KOYUNCU (Faal Korumalı Futbol Hakem ve Gözlemcileri Derneği Kurucu Üyesi) ‘nun çevirisi ile sitemiz Bilgi Bankası bölümünden yayınlanmıştır.

Kitaba Ulaşmak İçin TIKLAYIN