Korumalı Futbol Teknik Kurul Kararları 20 Eylül 2015

KORUMALI FUTBOL TEKNİK KURUL KARARLARI
20-09-2015

1) Kulüpler 1.Ligi’nde müsabakalara çıkabilmek için takım kadrosunda en az 30 lisanslı oyuncu, 1 TRF onaylı antrenör, 1 imza yetkisi olan yönetici ve 1 ilk yardım yapabilecek personel olmak zorundadır.

2) Kulüpler 2.Ligi’nde müsabakalara çıkabilmek için takım kadrosunda en az 25 lisanslı oyuncu, 1 TRF onaylı antrenör, 1 imza yetkisi olan yönetici ve 1 ilk yardım yapabilecek personel olmak zorundadır.

3) Antrenörlerin TRF Kulüpler Ligi müsabakalarına çıkabilmeleri için federasyondan onaylı kimlik kartı almaları gerekmektedir. Kimlik kartı başvurusu yapabilmek için TRF’nun düzenlemiş ve düzenleyecek olduğu eğitim seminerlerinden sertifika alınması gerekmektedir. Antrenör geliştirme programı çerçevesinde, düzenlenecek eğitimler kulüpler ligi sezonu başlamadan gereçekleştirilecek ve program bütün kulüplere bildirilecektir.

4) Liglerin başlangıç tarihi 1.lig ve 2.lig için 6 Şubat 2016 dır.

5) Lige katılacak olan kulüpler Federasyon tarafından hazırlanmış olan tüzük/yönetmeliklere, federasyonca gönderilmiş olan taahhütnameye ve teknik kurulca alınmış kararlara uymak zorundadır. Taahhütnameyi belirtilen tarihe kadar federasyona iletmeyen kulüpler lige dahil edilmeyeceklerdir.

6) Birinci ve ikinci lige katılım başvurularının imzalı taahhütname ile birlikte en geç 23 Ekim 2015‘e kadar federasyona ulaştırılması gerekmektedir. Geç başvuru yapan kulüpler liglere katılamayacaktır.

7) Ligler için kura çekimi 25 Ekim 2015’de federasyonun belirleyip duyuracağı yer ve saatte yapılacaktır. Bu tarihte lig fikstürü kesinleşecek ve bütün kulüplere duyurulacaktır.

8) Asgari sayıda oyuncu için, lisans evraklarının dekontlarıyla birlikte federasyonun eline en geç 25 Aralık 2015 tarihinde geçecek şekilde ulaştırılması gerekmektedir. Yasal süre sonrasında gönderilen başvurular dikkate alınmayacaktır. Kulüplerin belirlenen tarihe kadar, yeterli sayıda lisans başvurusu yapamaması durumunda lige katılım haklarının iptal edilmesi sözkonusu olabilir, bu konuda federasyonun gerekli yaptırımları uygulama hakkı mevcuttur.

9) Hiçbir oyuncu için 05 Şubat 2016 tarihinden sonra lisans başvurusu yapılamayacaktır.

10) 1. ligi ilk 6 sırada bitiren kulüpler, bir sonraki sezona 1. ligde devam edeceklerdir. 7. ve 8. sırada bitirenler bir alt lige düşeceklerdir.

11) 1. ligi ilk dört sırada bitiren kulüpler arasında play-off müsabakaları 1-4 (1. olan takımın sahasında) ve 2-3 (2. olan takımın sahasında) şeklinde eşleşmeler yapılarak oynanacaktır. Final müsabakası yarı-final müsabakalarını kazanan iki takım arasında, 5 Haziran tarihinde İzmir’de oynanacaktır. Federasyon gerekli gördüğü takdirde, 1.lig final maçını farklı bir şehre kaydırılabilecektir.

12) 2. Lige katılım için başvuran takım sayısının 7 veya altında kalması durumunda lig tek devreli tek grup olarak, 8 ve daha fazla takımın başvurması halinde ise tek devreli iki grup olarak bölgesel olarak düzenlenecektir. Detaylı takvim başvurular sonrası federasyonumuzca yayınlanarak kamuoyuna duyurulacaktır. İkinci lig, kulüplere daha az maliyet getirmesi için coğrafi yakınlıklar göz önünde bulundurularak ve başvuruda bulunan takımlar dikkate alınarak gruplar halinde düzenlenecektir.

13) İkinci lig iki grup olarak düzenlenirse, 2. lig gruplarından 1. ve 2. ler birbirleri ile grup birincilerinin ev sahipliğinde çapraz maç yapacak (a1-b2 , b1-a2), kazananlar bir sonraki sezonda 1. ligde oynamaya hak kazanacaklardır. 2. lig tek grup olarak düzenlenirse grubu ilk iki sırada bitiren takımlar direk birinci lige yükselecektir.

14) Yeni kurulan ve lige başvuran takımlar 2. ligde mücadele edeceklerdir.Teknik kurulun görevlendireceği bir sorumlu tarafından denetlenerek ekipman ve federasyon şartlarını yerine getirdiği raporundan sonra lige kabul edilecektir.

15) Lige katılan takımlar federasyonca onaylanmış maç ertelemeleri dışında maça çıkmamaları durumunda bir sonraki sene aynı isimle lige alınmayacaklar, kulüp idareci ve antrenörleri bir sene boyunca başka kulüp çatısı altında olsa dahi idarecilik ve antrenörlük yapamayacaklar, ayrıca federasyona hakem ve gözlemci masraflarını ve rakip takımın yaptığı masrafları karşılamayı taahhüt ettiklerini kabul edeceklerdir.

16) Takımlar müsabakadan en az 1 saat önce sahada hazır olmak zorundadırlar. Takım listelerinin (oyuncu adı, soyadı, lisans numaraları ve forma numaraları) müsabakadan 45 dakika önce gözlemciye teslim edilmesi zorunludur. Bu sürelere uyulmaması durumunda kulüpler 500 TL federasyona ceza ödemekle yükümlüdür. Bu bedelin 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ceza tutarı iki katına çıkacaktır. Sezon başında,bir önceki sezondan kalan cezalarını başvuru tarihinden iki hafta öncesine kadar ödemeyen kulüpler liglere katılım başvurusu yapamayacaklardır.

17) Müsabaka esame listesinde, her takım kadrosunda en fazla 10 yabancı statüsüde oyuncu bulunabilecektir. Bu 10 oyuncunun en fazla 2’si import oyuncu statüsünde olabilecektir. Import oyuncu statüsü NCAA ve NFL liglerinde resmi müsabakada yer almış olan sporcuları ifade etmektedir. Import oyuncu beyanı esame listesinde yapılacak, bu beyanda usulsüzlük yapılması halinde hükmen mağlubiyet kuralları geçerli olacaktır. Müsabaka esnasında yabancı oyuncuların en fazla 3’ü aynı anda sahada yer alabileceklerdir. Başka ülke federasyonlarınca lisans çıkarılmış veya başka ülke liglerinde ve kupalarında resmi müsabakalarda yer almış sporculara TRF bünyesinde lisans çıkarılamayacaktır. Transfer durumlarında ise Türkiye’de lisans çıkarıldıktan sonra oyuncu o sezon içerisinde yabancı kulüplerde tekrar oynayamayacaktır.

18) Milli maçlar olduğu tarihlerde federasyon maçları tehir edebilir.

19) Ev sahibi takım en az üç adet müsabaka topu hazır bulunduracaktır. Hakem evsahibi veya deplasman takımının topları arasından seçtiği üçüyle bütün müsabakayı oynatacak, oyunun akıcılığının sağlanması için belirlenen üç toptan herhangi biriyle oynamayı oyuncular kabul edecektir.

20) Ev sahibi takım sahayı bulmak ve hazırlamak zorundadır. Ev sahibi takım maçın oynanacağı gün ve saatini 2 hafta önceden, oynanacağı sahayı da en az 3 gün öncesinde belirleyip federasyona bildirmek zorundadır. Zamanında bildirilmediği takdirde o karşılaşmada hükmen yenik sayılacaktır.

21) Müsabaka esnasında saha kenarında lisanslı yedek oyuncular, TRF onaylı antrenörler ve önceden federasyondan akredite edilmiş görevliler dışında kimse bulunmayacaktır. Akreditasyon kriterleri ve yöntemi daha sonra federasyon tarafından belirlenecektir.

22) Korumalı futbol müsabakalarını yayınlamak isteyen basın mensupları müsabakadan 5 gün önce federasyondan akretidasyon almak zorundadır.

23) Ev sahibi takım müsabakaların videosunu kaydedecek ve kaydın bir kopyasını rakip takıma ve federasyona gönderecektir. Maç görüntüsü maçın tamamını içeriyor olmalıdır. Bir sonraki maçına kadar videoları göndermeyen takımlar 500 TL ceza bedelini federasyona ödeyeceklerdir. Bu bedelin 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ceza tutarı iki katına çıkacaktır. Sezon başında,bir önceki sezondan kalan cezalarını başvuru tarihinden iki hafta öncesine kadar ödemeyen kulüpler liglere katılım başvurusu yapamayacaklardır.

24) Tüm kulüpler dilek, arz ve şikayetlerini imza yetkili yöneticinin imzası ile yazılı olarak federasyona ileteceklerdir. Ayrıca kulübün lisanslı sporcuları, federasyon tarafından akredite antrenörleri ve yöneticileri tarafından spor ahlakı ve centilmenlik ilkeleriyle bağdaşmayan, kurumları rencide edici her türlü demeç, söylem ve sosyal paylaşımdan hem kişiler hem de kulüpler sorumludur ve uygulanacak yaptırım cezalarına çarptırılacaklardır.

25) Lige katılan takımlar ev sahibi oldukları müsabakalarda sahada ambulans bulundurmak zorundadır. Ambulans karşılaşmanın başlama saatinden en geç 15 dakika önce sahaya varış yapmalıdır. Ambulansın maçın başlamasından 15 dakika önce hazır olmaması durumunda ev sahibi kulüp 500 TL federasyona ceza ödemekle yükümlüdür. Bu bedelin 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ceza tutarı iki katına çıkacaktır. Sezon başında, bir önceki sezondan kalan cezalarını başvuru tarihinden iki hafta öncesine kadar ödemeyen kulüpler liglere katılım başvurusu yapamayacaklardır.

26) Müsabakaların oynanacağı sahaların TRF kural kitabında belirtilen ölçülerde en çok %10 oranda küçük olması ve bu koşulu sağlamayan sahalarda oynanmak istenmesi durumunda ev sahibi takımın karşılaşmadan 3 gün önce deplasman takımını bilgilendirerek mutabık kalınması halinde karşılaşmanın oynanması söz konusu olacaktır. Mutabakat sağlanamaması durumunda ev sahibi takımın farklı bir saha organize etmesi gerekmektedir.Aksi halde hükmen mağlubiyet söz konusu olacaktır. Ölçülerin %10 tolerans dahilinde olması ve sahanın genişlik ve end zone bölümlerinin ölçekli bir şekilde çizilmiş olması durumunda deplasman takımının itiraz hakkı olmayacaktır.

27) Müsabakalarda takımların kask, pant, çorap ve içlik renginin tek renk olması zorunludur. Buna uygun olmadan sahaya çıkmak isteyen oyuncular malzeme kontrolünde uyarılacak, gerekli değişiklik yapılmazsa müsabakada oynamalarına müsaade edilmeyecektir.

28) Ev sahibi takım açık, deplasman takımı koyu renk forma giyecektir. İki takım yetkililerinin karşılaşmadan önce anlaşması halinde farklı uygulama yapılabilir. İki takım mutabık olmadığı halde, bu kuralın ihlali halinde hükmen mağlubiyet kuralları geçerli olacaktır.

29) 2016 yılı içerisinde başvuran en az üç takımın olması durumunda U19 turnuvası ( 1998 ve sonrası doğumluları kapsayacak şekilde) gerçekleştirilecektir. 4’ten fazla başvuru yapılması halinde katılacak takımlar teknik kurul değerlendirmesiyle belirlenecektir. Unilig veya kulüpler ligi lisansı olan sporcular U19 lisansı çıkaramayacaklardır. Turnuva takvimi daha sonra federasyonumuzca duyurulacaktır.

30) 2016 yılı içerisinde başvuran en az dört takımın olması durumunda kadın flag futbol turnuvası gerçekleştirilecektir. Turnuva takvimi daha sonra federasyonumuzca duyurulacaktır.