KORUMALI FUTBOL TEKNİK KURUL KARARLARI AÇIKLANDI

1) Kulüpler  1.Liginde müsabakalara çıkabilmek için takım kadrosunda en az 30 oyuncu, 1 TRF onaylı antrenör, 1 imza yetkisi olan yönetici ve 1 ilk yardım yapabilecek kişi olmak zorundadır.

 2) Kulüpler 2.Liginde müsabakalara çıkabilmek için takım kadrosu en az  25 oyuncu, 1 TRF onaylı antrenör, 1 imza yetkisi olan yönetici  ve 1 ilk yardım yapabilecek kişi olmak zorundadır.

3) Lisans başvuru evrakları yatırılması gereken ücretin ödendiğine ait  dekontla birlikte federasyona gönderilecektir. Belirlenen tarihte ücretini yatırmayan, dekontunu ibra edemeyen kulüpler lige katılamayacaktır.  Daha önce lisans sahibi olan oyuncular belirlenen son tarihlerden sonra lisanslarını yenilemek isterlerse bir sonraki lisanslama dönemini beklemek zorunda kalacaklardır.

 4) 2.Lige katılım için başvuran takım sayısının 7 veya altında kalması durumunda lig tek devreli tek grup olarak, 8 ve daha fazla takımın başvurması halinde ise tek devreli iki grup olarak bölgesel olarak düzenlenecektir. Detaylı takvim başvurular sonrası federasyonumuzca yayınlanarak kamuoyuna duyurulacaktır. 2.Lig kulüplere daha az maliyet getirmesi için coğrafi yakınlıklar göz önünde bulundurularak ve başvuruda bulunan takımlar dikkate alınarak gruplar halinde düzenlenecektir.

 5) 1. ligi ilk 6 da bitiren kulüpler, bir sonraki sezona 1. ligde devam edeceklerdir.  7. ve  8. sırada bitirenler bir alt lige düşeceklerdir.  1. ligi ilk iki sırada bitiren takımlar arasında final müsabakası sezon sonunda (31 Mayıs Pazar) İzmir’de oynanacaktır. Federasyon gerekli gördüğü takdirde, 1.lig final maçı farklı bir şehre kaydırılabilecektir.

 6) İkinci lig iki grup olarak düzenlenirse, 2. lig gruplarından 1. ve 2. ler birbirleri ile grup birincilerinin ev sahipliğinde çapraz maç yapacak (a1-b2 , b1-a2), kazananlar bir sonraki sezonda 1. ligde oynamaya hak kazanacaklardır.  2. lig tek grup olarak düzenlenirse grubu ilk iki sırada bitiren takımlar direk birinci lige yükselecektir.

7) Yeni kurulan ve lige başvuran takımlar 2. ligde mücadele edeceklerdir.Teknik kurulun görevlendireceği bir sorumlu tarafından denetlenerek ekipman ve federasyon şartlarını yerine getirdiği raporundan sonra lige kabul edilecektir.
8)Lige katılan takımlar federasyonca onaylanmış maç ertelemeleri dışında maça çıkmamaları durumunda bir sonraki sene aynı isimle lige alınmayacaklar, kulüp idareci ve antrenörleri bir sene boyunca başka kulüp çatısı altında olsa dahi idarecilik ve antrenörlük yapamayacaklar, ayrıca federasyona hakem ve gözlemci masraflarını ve rakip takımın yaptığı masrafları karşılamayı taahhüt ettiklerini kabul edeceklerdir.

 9) Takımlar müsabakadan en az 1 saat önce sahada hazır olmak zorundadırlar. Takım listelerinin (oyuncu adı, soyadı, lisans numaraları ve forma numaraları) müsabakadan 45 dakika önce gözlemciye teslim edilmesi zorunludur. Bu sürelere uyulmaması durumunda kulüpler 500 TL federasyona ceza ödemekle yükümlüdür. Bu bedelin 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ceza tutarı iki katına çıkacaktır. Sezon başında,bir önceki sezondan kalan cezalarını başvuru tarihinden iki hafta öncesine kadar ödemeyen kulüpler liglere katılım başvurusu yapamayacaklardır.

 10) Müsabakalar belirtilen zamanda başlar, devre arası 20 dakikadır.

11) Milli maçlar olduğu tarihlerde federasyon maçları tehir edebilir.

 12) Ev sahibi takım en az üç adet müsabaka topu hazır bulunduracaktır.

 13) Ev sahibi takım sahayı bulmak ve hazırlamak zorundadır. Ev sahibi takım maçın oynanacağı sahayı maçtan en az 3 gün öncesinde belirleyip federasyona bildirmek zorundadır.  Zamanında bildirilmediği takdirde o karşılaşmada hükmen yenik sayılacaktır.

14)Saha kenarında yedek oyuncular, antrenörler, yöneticiler ve önceden federasyondan akredite edilmiş görevliler dışında kimse bulunmayacaktır.  Saha kenarında durmak üzere akredite edilecek kişilerin listesi müsabakadan en az üç gün önce federasyonun belirleyeceği form doldurularak kulüplerce elektronik ortamda federasyona iletilecektir. Federasyon akreditasyon listesini onaylayarak müsabakanın hakemlerine iletecek, müsabaka hakemleri karşılaşma öncesinde akreditasyon listesini kimlik ibrazı isteyerek kontrol edeceklerdir.

 15) Korumalı futbol müsabakalarını yayınlamak isteyen basın mensupları müsabakadan 5 gün önce federasyondan akretidasyon almak zorundadır.

16) Ev sahibi takım müsabakaların videosunu kaydedecek ve kaydın bir kopyasını rakip takıma ve federasyona göndereceklerdir. Maç görüntüsü maçın tamamını içeriyor olmalıdır. Bir sonraki maçına kadar videoları göndermeyen takımlar 500 TL ceza bedelini federasyona ödeyeceklerdir. Bu bedelin 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ceza tutarı iki katına çıkacaktır. Sezon başında,bir önceki sezondan kalan cezalarını başvuru tarihinden iki hafta öncesine kadar ödemeyen kulüpler liglere katılım başvurusu yapamayacaklardır.

 17)Tüm kulüpler dilek, arz ve şikayetlerini imza yetkili yöneticinin imzası ile yazılı olarak federasyona ileteceklerdir. Ayrıca kulübün lisanslı sporcuları, federasyon tarafından akredite antrenörleri ve yöneticileri tarafından spor ahlakı ve centilmenlik ilkeleriyle bağdaşmayan, kurumları rencide edici her türlü demeç, söylem ve sosyal paylaşımdan hem kişiler hem de kulüpler sorumludur ve uygulanacak yaptırım cezalarına çarptırılacaklardır.

 18) Müsabaka esame listesinde, her takım  kadrosunda en fazla 10 yabancı statüsüde oyuncu bulunabilecektir. Bu 10 oyuncunun en fazla 2’si import oyuncu statüsünde olabilecektir. Import oyuncu statüsü NCAA ve NFL liglerinde resmi müsabakada yer almış olan sporcuları ifade etmektedir. Import oyuncu beyanı esame listesinde yapılacak, bu beyanda usulsüzlük yapılması halinde hükmen mağlubiyet kuralları geçerli olacaktır. Müsabaka esnasında yabancı oyuncuların en fazla 3’ü aynı anda sahada yer alabileceklerdir.  Başka ülke federasyonlarınca lisans çıkarılmış veya başka ülke liglerinde ve kupalarında resmi müsabakalarda yer almış sporculara TRF bünyesinde lisans çıkarılamayacaktır.  Transfer durumlarında ise Türkiye’de lisans çıkarıldıktan sonra oyuncu o sezon içerisinde yabancı kulüplerde tekrar oynayamayacaktır.

 19) Lige katılacak olan kulüpler Federasyon tarafından hazırlanmış olan tüzük/yönetmeliklere, federasyonca gönderilmiş olan taahhütnameye ve teknik kurulca alınmış kararlara uymak zorundadır. Taahhütnameyi belirtilen tarihe kadar federasyona iletmeyen kulüpler lige dahil edilmeyeceklerdir.

 20) Lige katılan takımlar ev sahibi oldukları müsabakalarda sahada ambulans bulundurmak zorundadır.  Ambulansın karşılaşmanın başlama saatinden en geç 15 dakika önce sahaya varış yapmalıdır. Ambulansın maçın başlamasından 15 dakika önce hazır olmaması durumunda ev sahibi kulüp 500 TL federasyona ceza ödemekle yükümlüdür. Bu bedelin 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ceza tutarı iki katına çıkacaktır. Sezon başında, bir önceki sezondan kalan cezalarını başvuru tarihinden iki hafta öncesine kadar ödemeyen kulüpler liglere katılım başvurusu yapamayacaklardır.

21) Ligin başlangıç tarihi 1.lig için 15 Kasım 2014 tür.  2.lig için 22 Kasım 2014 tür.

 22)Lisans evraklarını dekontlarıyla birlikte federasyonun eline en geç 1. lig için 7 kasım 2014 de 2 lig için 14 kasım 2014 de geçecek şekilde ulaştırılması gerekmektedir. Yasal süre sonrasında gönderilen başvurular dikkate alınmayacaktır. özellikle bu hususa özen gösterilmelidir.

 23) Birinci ve ikinci lige katılım başvurularının imzalı taahhütname ile birlikte en geç 30 Ekim 2014‘e kadar federasyona ulaştırılması gerekmektedir. Aksi takdirde kulüpler lige alınmayacaktır.

 24)Kulüp idareci ve antrenörlerinin akreditasyon başvuruları birinci lig için 7 kasım 2014, ikinci lig için 14 kasım 2014 e kadar federasyona resmi kulüp yazısı ile iletilecektir. Belirtilen sürede akreditasyon yapılmayan kişiler sahaya alınmayacaktır.

 25)Ligler için kura çekimi 31 Ekim  2014’de federasyonun belirttiği yer ve saatte yapılacaktır.

 26)İkinci lig kulüplere daha az maliyet getirmesi için coğrafi yakınlıklar göz önünde bulundurularak ve başvuruda bulunan takımlar dikkate alınarak gruplar halinde düzenlenecektir.

 27) Birinci lig ikinci yarı 28 Mart 2014, ikinci lig ikinci yarı 7 Mart 2014 tarihlerinde başlayacaktır.

 28)Lisanslı sporcular başvuru tarihini kaçırdığı takdirde 1 Ocak 2014 -27 Şubat 2014 tarihleri arasında tekrar lisans çıkarabileceklerdir.  Yabancı sporcular için de en son 27 Şubat 2014’e kadar lisans başvurusunda bulunulabilir. İlk kez lisans çıkartacak yerli sporcular için başvuru tarihinden 3 iş günü içerisinde lisans çıkartılır.

 29)Müsabakaların oynanacağı sahaların TRF kural kitabında belirtilen ölçülerde en çok %10 oranda küçük olması ve bu koşulu sağlamayan sahalarda oynanmak istenmesi durumunda ev sahibi takımın karşılaşmadan 3 gün önce deplasman takımını bilgilendirerek mutabık kalınması halinde karşılaşmanın oynanması söz konusu olacaktır. Mutabakat sağlanamaması durumunda ev sahibi takımın farklı bir saha organize etmesi gerekmektedir.Aksi halde hükmen mağlubiyet söz konusu olacaktır. Ölçülerin %10 tolerans dahilinde olması ve sahanın genişlik ve end zone bölümlerinin ölçekli bir şekilde çizilmiş olması durumunda deplasman takımının itiraz hakkı olmayacaktır.

 30) Müsabakalarda takımların kask, pant, çorap ve içlik renginin tek renk olması zorunludur, buna uygun olmadan sahaya çıkmak isteyen oyuncular malzeme kontrolünde uyarılacak, gerekli değişiklik yapılmazsa müsabakada oynamalarına müsaade edilmeyecektir.

 31) Ev sahibi takım açık, deplasman takımı koyu renk forma giyecektir, iki takım yetkililerinin karşılaşmadan önce anlaşması halinde farklı uygulama yapılabilir. İki takım mutabık olmadığı halde, bu kuralın ihlali halinde hükmen mağlubiyet kuralları geçerli olacaktır.

 32) Sahaya yanıcı patlayıcı madde atılması, meşale yakılması, uzun süreli çirkin tezahürat durumunda maçın gözlemcisinin raporuna göre,  sorumlu kulüpler 1.000 TL, aynı sezon içerisinde ikinci kez tekrar etmesi durumunda 2.500 TL, üçüncü tekrar durumunda ise 5.000 TL para cezasına çarptırılır. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ceza tutarı iki katına çıkacaktır. Sezon başında,bir önceki sezondan kalan cezalarını başvuru tarihinden iki hafta öncesine kadar ödemeyen kulüpler liglere katılım başvurusu yapamayacaklardır.

 33) 2015 yılı Haziran ayı içerisinde başvuran en az üç takımın olması durumunda  U19 turnuvası gerçekleştirilecektir.  4 ten fazla başvuru yapılması halinde katılacak takımlar teknik kurul değerlendirmesiyle belirlenecektir. Turnuva takvimi daha sonra federasyonumuzca duyurulacaktır.

 34) 2015 yılı içerisinde başvuran en az dört takımın olması durumunda kadın flag futbol  turnuvası gerçekleştirilecektir.  Turnuva takvimi daha sonra federasyonumuzca duyurulacaktır.